در و پنجره یو پی وی سی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۶
دیوان محاسبات استان تهران
کرتین وال
خرداد ۱۶, ۱۳۹۶
ترمووود

ترمووود

ــ فرآیند ترمووود 

 

چوب یکی از مصالح مورد علاقه بشر در طی دوران بوده ، اما معایبی همچون پوسیدگی ، عدم مقاومت در برابر حشرات، عمر مفید کم، مقاومت فشاری و کششی کم استفاده از این کالا را محدود نمود. اما در نهایت بشر به این نکته پی برد که حرارت و سوزاندن سطح چوب ، آن را در برابر شرایط محیطی مقاوم می سازد و از دوران باستان این روش برای افزایش مقاومت چوب هایی که در معرض شرایط محیطی قرار داشتند ، مورد استفاده بوده به طور مختصر می توان گفت در فرآیند ترموود چوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می­کنند تا ۱۸۰ الی ۲۱۵ درجه سانتی گراد حرارت می­دهند. بخار علاوه بر نقش حفاظتی ، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب تاثیر می­گذارد. در نتیجه این روش ( تیمار حرارتی یا همان ترمووود ) محصولی به نام ترمو چوب ( ترمووود ) که بسیار سازگار با محیط زیست می باشد حاصل میگردد. در فرآیند ترمو ، رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی متعادل تر از چوب معمولی می­گــردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز افزایش می­یابد. هم چنین در تیمار حرارتی (ترموود) چوب در مقابل پوسیـدگی مقاوم می­گردد و میزان تغییر ابعاد در آن به حداقل میرسد.

ــ  روش نصب ترمووود : 

چوبهای ترمو روی زیر سازی انجام شده (فلزی یا چوبی) با اتصالاتی همچون پیچ یا میخ  ضد زنگ نصب که و نیاز است تا از مصالح ساحتمانی فاصله داشته و همچنین گردش هوا در اطراف ترمووود نیز ضروری می باشد. در نصب زیر سازی رعایت فاصله ۶۰ تا ۸۰ سانتی متری برای نمای ساختمان و ۵۰ تا ۶۰ سانتی متری رابرای دکینگ ضروری می باشد

 

ــ  مزایای ترمووود :

 

 1. دوام بالا
 2. ثبات مشخصات ابعادی
 3. طول عمر بالا
 4. زیبایی چشمگیر
 5. ثبات رنگ قهوه ای در سراسر نقاط چوب
 6. فاقد هر گونه مواد شیمیایی
 7. فاقد هر گونه رزین
 8. عایق حرارتی
 9. مقاوم در برابر پوسیدگی
 10. کاهش وزن
 11. آزمایش شده از نظر تاثیر بر سلامتی انسان

 

ــ مقاومت رنگ ترمووود در برابر آفتاب :


چوبهای ترمو در برابر تمامی شرایط جوی مقاوم هستند و قبل از نصب نیاز دارند تا با رنگهای مخصوص ترمووود که از مشخصه های بارز آن مقاومت در برابر UV آفتاب و جلوگیری از تغییر رنگ چوب می باشند رنگ شده و سپس نصب شوند. این رنگها جزء عملیات تکمیلی ترمووود بوده و از هرگونه تغییر رنگ چوب جلوگیری می نماید.
این رنگها پایه آب و جذبی بوده و دارای ۸۰ پرده رنگی می باشند که تنوع بالای آن قدرت انتخاب مشتری را افزایش می دهد.
رنگهای مذکور محصول شرکت TEKNOS فنلاند می باشند که این شرکت مورد تائید انجمن بین المللی ترموود برای محافظت سطحی می باشد.

بطور کلی در صورتی که ترموود با فرایند استاندارد تولید شده باشد احتیاجی به رنگ چوب و یا سایر پوشش ها برای افزایش دوام نخواهد داشت ، با این حال بسته به طراحی گاهی چوب های تیره ، روشن و یا رنگی خاص مدنظر طراح است که میتوان از رنگ های استاندارد برای این منظور استفاده کرد ، همچنین استفاده از کوتینگ های استاندارد هر چند سال یکبار باعث جلوه بهتر چوب ترمو خواهد شد .

ــ موارد استفاده از ترمووود :

 1.  نمای بیرونی ساختمان (نما چوب)
 2.  کفپوش فضای باز (Decking) و داخلی
 3. انواع دکوراسیون داخلی
 4.  انواع مبلمان فضای باز
 5.  آلاچیق و پرگولا
 6.  سایه بان و لوور
 7.  بام باغ ( روف گاردن)
 8.  درب و پنجره و زیرسقف
 9.  سونا و استخر
 10.  دست انداز نرده
 11.  کف پله
 12.  گلدان
 13. قرنیز

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *