۴ نکته درباره ورق کامپوزیت آلومینیومی
اسفند ۱, ۱۳۹۶
نمای ساختمان با ورق کامپوزیت آلومینیومی
فروردین ۲۱, ۱۳۹۷
ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت

قابل توجه است به این نکته اشاره کنیم که در بحث ایمن سازی ساختمان ها، ایمنی در برابر آتش سوزی یکی از موضوعات بسیار مهم می باشد که حول محور استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیومی در نمای ساختمان مطرح شده است. موارد بسیاری در نمای ساختمان تاثیرگذار می باشند. با ما همراه باشید تا به این موارد بپردازیم.
ساختمان لاکروس پس از آتش سوزی
این مسئله نوامبر سال گذشته با آتش سوزی آپارتمانی در منطقه داکلند شهر ملبورن استرالیا مورد توجه قرار گرفت. آتش سوزی در بالکن طبقه هشتم شروع شد و کمتر از ۱۰ دقیقه به ۱۳ طبقه بالاتر از خود پخش شد. بازرسی ها نشان دادند که ورق کامپوزیت آلومینیومی استفاده شده برای نمای ساختمان مطابق شرایط و استانداردهای مورد نیاز BCA و نوع ساختمان نبوده اند. برای ساختمان های بیش از ۳ طبقه، BCA بیان می کند که نمای ساختمان باید از مصالح غیر قابل اشتعال بهره ببرند. به منظور تطابق با این استاندارد ، باید از ورق کامپوزیت آلومینیومی با هسته مقاوم در برابر آتش سوزی استفاده شود. ورق های استفاده شده در این آپارتمان دارای هسته پلی اتیلن بوده که نتوانسته بود آزمایش های اشتعال انجمن ایمنی استرالیا را با موفقیت پشت سر بگذارد و در واقع به احتراق و گسترش آتش سوزی نیز کمک کرده بود.
این مورد را می توان یک‌ مشکل جهانی قلمداد کرد و امیدواریم که هر چه زودتر بتوانیم بر این مشکل غلبه کنیم. آتش سوزی های مشابهی نیز در کشورهای دیگری مانند چین، امارات متحده عربی و فرانسه رخ داده است. فقط در امارات متحده عربی، از سال ۲۰۰۷ تاکنون حدود ۱۱ آتش سوزی جدی و بزرگ در ساختمان های بلند و آسمان خراش ها به وقوع پیوسته است. در حالی که استفاده از ورق های کامپوزیت غیر استاندارد و غیر مطابق با قوانین موجود در امارات متحده عربی ممنوع شده است، با این حال تخمین زده می شود که حدود ۵۰۰ ساختمان بلند یعنی حدود ۷۰ درصد ساختمان از نمای ساختمان ورق کامپوزیت آلومینیومی برخوردارند.
این حادثه در بین محصولات وارداتی به کشور استرالیا به دلیل غیر استاندارد بودن رواج زیادی داشته است. بحث ها و تصویب های متعددی نیز در سطح استانی و ملی در خصوص این مشکل انجام شده است.
به منظور اطمینان حاصل کردن از این که ورق های کامپوزیت آلومینیومی مورد آزمایش های لازم قرار گرفته اند و‌ مطابق با شرایط و استانداردهای BCA می باشند، سازمان برنامه ریزی بودجه، سازمان مدیریت و نظارت بر ساختمان ها و وزارت کار اینطور تعیین کرده اند که تمام محصولات ورق کامپوزیت آلومینیومی در ساخت و سازهای آتی باید تاییده کدمارک در ارتباط با نوع و ‌کاربری ساختمان داشته باشند.
کدمارک ، طرحی برای تاییدیه محصولات ساختمانی می باشد که تطابق محصولات با استانداردهای BCA را مورد ارزیابی قرار می دهد. در حال حاضر، کدمارک تمام تاییدیه های قبلی در خصوص استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیومی را به کالت تعلیق در آورده است و ارزیابی مجددی در خصوص استفاده از این محصولات در دستور کار خود قرار داده است. هم چنین کدمارک مجددا تاییدیه ای برای استفاده از ورق کامپوزیت آلومینیومی با هسته پلی اتیلن را صادر نمی‌کند.
خبر خوب در این رابطه این است که حسابرسی و‌ ممیزی حدود ۱۵۰ پروژه ساخت و ساز جدید در محصولات ورق کامپوزیت آلومینیومی هیچ گونه عدم تطابقی با استانداردهای موجود را نشان نداده است.

برای اطلاع از نمای ساختمان به سایت مراجعه نمایید و یا با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید و سوالات خود را در مورد نمای ساختمان با همکاران متخصص ما در میان بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *